Wiadomości z rynku

piątek
22 listopada 2024

Nie ma granic!

Logistyka i przewozy. Co nam da Schengen?
14.12.2007 00:00:00
Od północy z 20 na 21 grudnia przez granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą będziemy przejeżdżać bez zatrzymywania się. Mało tego: jeśli tylko przepisy drogowe tego nie wykluczają, granicę będziemy mogli przejechać w dowolnym miejscu, nie tylko przez dotychczasowe przejścia graniczne. To dlatego, że 21 grudnia wchodzimy do strefy Schengen. W jej obrębie nie ma kontroli granicznych.
Strefę, na mocy układu zawartego w 1985 roku w Schengen (Luksemburg) i późniejszych umów, tworzyć będą od 21 grudnia 22 państwa Unii Europejskiej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Rumunii i Bułgarii. Wchodzi do niej większość państw przyjętych do Unii Europejskiej w 2004 roku. W Schengen są też Islandia i Norwegia.
Idea, która przyświecała utworzeniu strefy, polega na maksymalnym ułatwianiu gwarantowanego przez unijne prawo swobodnego przepływu osób, towarów i usług między krajami członkowskimi i stowarzyszonymi. Na zniesieniu kontroli granicznych skorzystają więc m.in. przewoźnicy i kierowcy ciężkich pojazdów. - Szacuję, że na każdym przejeździe granicy Polski z innym państwem unijnym "zarobimy" parę godzin - mówi nam przewoźnik międzynarodowy z Poznania. - Po naszym wejściu do UE w 2004 roku kolejki na granicy np. z Niemcami znacznie się zmniejszyły, ale wciąż jeszcze są.
Wewnątrzunijne granice można będzie przekraczać wszędzie. Wyodrębnione przy nich przejścia graniczne do obsługi ruchu towarowego (tylko przez takie, a nie przez przejścia "osobowe" mogą obecnie przejeżdżać tiry) formalnie przestają istnieć. To będzie korzystne zwłaszcza w planowaniu tras międzynarodowych, bo oznacza możliwość wyboru najkrótszych i najszybszych dróg przejazdu z kraju do kraju.
Ale są i minusy. To bardziej drobiazgowe i czasochłonne kontrole na przejściach "zewnętrznych", czyli na granicach z Rosją, Białorusią i Ukrainą, gdzie i tak długo się stoi. A także więcej kontroli wewnątrz Polski, przeprowadzanych przez tzw. grupy mobilne pograniczników. Na drogach pojawią się m.in. ich specjalne busy, wyposażone w terminale komputerowe z bazą danych o osobach poszukiwanych, a także z laboratorium do ekspresowego pobierania i weryfikowania odcisków palców czy przeprowadzania testów narkotykowych. Przy okazji poszukiwań nielegalnych imigrantów i przemytu pogranicznicy mogą przeprowadzać kontrole drogowe i karać np. za brak winiety.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.